The Blog

Či unutrašnja energija (energija života)

- - in Svi tekstovi

Pre više hiljada godina, da li naučnim posmatranjem, prostom pretpostavkom ili pribavljajući informacije iz nama nepoznatih izvora, kineski taoisti su postavili teoriju da postoji večna sila koja pokreće svemir. Ovu vrhunsku silu nazvali su či.

Ljudsko biće je takodje deo univerzuma, koristi isti izvor energije či. Či odredjuje mentalno zdravlje i fizičko stanje čoveka. Način na koji se či ispoljava obično se naziva prirodom stvari.

Kineska reč či doslovce znači “vazduh”, “Sila”, “Kretanje”, “Energija” ili “Život”. Prema teoriji tai čija, tačno značenje reči či je “unutrašnja energija”, “suštinska energija” ili “prvobitna, večna  i vrhunska energija”. Način na koji se či ispoljava, a to je da uvek teži poziciji koja je najbliža ravnoteži i harmoniji, naziva se tai či-“veličanstveni vrhunac”.

– Kako razviti Či?

Svi poseduju či (i posedovali su ga) od rodjenja. Či ostaje uz nas tokom čitavog života i nestaje tek nakon smrti. Dva osnovna koraka u razvijanju čija unutar našeg tela su meditacija i pokret.

– MEDITACIJA :

Prilikom vežbanja tai čija jedino se meditacijom može postati svestan sopstvenog čija. Po zauzimanju jednostavnog sedećeg ili stojećeg položaja, početnik može lako da postigne uspeh u tai či meditaciji ukoliko sledi sledeće korake :

1.  Opustite čitavo telo kao da spavate i povedite računa da u njemu nije prisutna nikakva fizička napetost.
2.    Umirite svoj um i koncentrišite se na telo u celini, osluškujući disanje, puls itd…, sve dok ne osetite prirodni ritam tela.
3. Uzdignite svoj duh tako što ćete gurati temenom na gore. Zamislite nevidljivu nit kako odozgo vuče vaše teme. Postepeno primenite dublje disanje i udišite direktno u tan-tijen (tačka koja se nalazi oko 7-8cm ispod pupka i oko 6-7 cm unutar tela).

Posle više nedelja i meseci vežbe možda ćete postati svesni izvesnog toka koji prati ritam dubokog meditacionog disanja. Ovo je či, unutrašnja energija. Kada budete napredovali, ovo osećanje će jačati i počećete da osećate i kontrolišete tok ove energije bez pomoći dubokog disanja. U toj fazi, uz pomoć uma, moćićete da upravljate putanjom čija kroz vaše telo.  Meditaciju treba izvoditi svaki dan bez odstupanja.

– TAI ČI MEDITATIVNO KRETANJE ( Meditacija u pokretu)

Podrazumeva meditaciju kroz uskladjenost pokreta tela, disanja i uma.

Jedno od osnovnih verovanja taoističke filozofije jeste da je razlog što ljudi stare, postaju slabi i naposletku umiru, zapravo gubitak životne energije ili “či” energije.

Medjutim, taj gubitak energije nije neizbežna posledica starenja.
Još od drevnih vremena taoistička filozofija se bavi pitanjem kako da stvori i održi tu vrstu energije, da bi na taj način produžili život i stvaralačku moć pojedinca.

Odgovor na to pitanje daće upravo metodi taoističke meditacije u pokretu, u kojima se spoj pokreta, disanja i duhovnog usredsedjivanja koristi da bi se koncentrisala čista životna energija i da bi se prenela psihičkim kanalima do svake ćelije u telu.

Tako je nastao genijalam sistem koji je nazvan vežbe taj čija, kao najnapredniji sistem vežbanja tela i uma ikada stvoren, a koji i muškarcima i ženama pomaže da poboljšaju svoje zdravlje i svoj izgled.

Kod današnje savremenog čoveka, opterećenost savremenim načinom života, usled stalne napetosti koje većina nije svesna, umanjena je odgovarajuća prokrvljenost tankih krvnih sudova lica i ruku.  Redovne vežbe taj čija popravljaju to stanje, oživljavajući i zanemarene delove tela, isto kao što voda oživljava cveće.
Odgovarajuća količina kiseonika i cirkulacija krvi, sa uravnoteženim tokovima “či” energije, znatno usporavaju proces starenja.